Kredi Kartı Kaybolursa Ya da Çalınırsa Ne Yapılmalıdır?

Kredi Kartı Kaybolursa Ya da Çalınırsa Ne Yapılmalıdır?
Sponsor Reklamlar

Kredi Kartı Kayıp Çalıntıda Ne Yapmalı

Günümüzde kredi kartları yaşlısı, genci, öğrencisi, iş sahibi demeden yani herkeste bulunmaktadır. Bazı dalgın anlarımızda farkında olmadan banka ve kredi kartımızı kaybedebiliriz. Ya da kartımızı çaldırabiliriz. Kartımız çalındığı an ya da kaybettiğimizi anladığımız an yapacağımız bazı şeyler vardır.

Kredi kartım kayboldu

Böyle durumlar ile karşılasan herkes genellikle polis ya da savcılığa giderek durumlarını anlatır. Fakat bu yapılacak ilk şey değildir. İlk olarak böyle bir durum ile karşılaştığınızda kartınız olduğu bankanın müşteri hizmetleri servisini arayarak kartınızı kaybettiğinizi ya da çaldırdığınızı söyleyerek kartınızı kullanıma kapattırmalısınız. Bu şekilde kartınız bloke edilmiş kart haline geldiğinden çalan kişi kartınızla ilgili herhangi bir işlemde bulunamaz.

Kredi Kartım Çalındı İhbarı Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi kartınızın kaybolduğu ya da çalındığı ilk an ihbarda bulunarak yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmiş olursunuz. Kartınızı çalan kişi internet üzerinden alışveriş yapar ve kartınız üzerindeki bilgileri girerek ödemeyi gerçekleştirebilir.

Sponsor Reklamlar

Daha sonra yapılan bu ödeme sizin kartınız olduğu için sizin başınıza kalır. Böyle bir durum karşısında kalmamak için bankaya giderek ya da bankayı arayarak kartınızı kullanıma kapattırın. Kullanıma kapattırdığınız kartınız yaklaşık 7 iş günü içerisinde yenisi basılarak verdiğiniz adrese kurye tarafından bizzat teslim edilecektir.

Banka kredi kartım çalındı

Kartınızı bloke ettikten sonra hesap hareketlerine bakarak sizin haberiniz olmadan bir işlem olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çünkü kartınızı çalan kişi çok kısa bir süre içerisinden harcamalar yaparak kartınızı kötüye kullanacaktır. Hesap hareketlerinize ister internet şubesi üzerinden ister ATM ve Mobil uygulamalardan bakabilirsiniz.

Sponsor Reklamlar

Çalınan kartınız banka kartı ise hesap hareketleri bölümünden, kredi kartınız ise dönem için harcamalar ve provizyonda bekleyen işlemler kısmına tıklayarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Hesap hareketlerinize baktıktan sonra sizin dahilinizde gerçekleşen herhangi bir işlem yapıldığını fark ettiyseniz bankanıza giderek durumunuzu anlatıp itirazda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartım Kayboldu & Çalındı Ne Yapmalıyım

Bankanın size verdiği işlem itiraz formunu doldurarak yetkili kişilere verebilirsiniz. Daha sonra banka hesabınızdan itiraz formunuzun sonucunun belli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sizin dahilinizde kartınızdan işlem yapıldıysa eğer bu bir suç olduğundan Cumhuriyet Savcılığına giderek suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Kredi Kartım Çalınırsa Veya Kaybolursa Ne Yapmam Gerekir?

Kullanıcı Oyları
Oy Verirmisiniz ?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

error: Content is protected !!