Blog Yazarak Para Kazanmak 2019

Blog Yazarak Para Kazanmak 2019
Sponsor Reklamlar

Blog Yazarak Para Kazanma

Evden çalışmak, ailemizle dilediğimiz kadar vakit geçirebilmek, kendimize yeterli vakit ayırabilmek hepimizin isteği ancak çok az kişinin gerçekleştirebildiği şeyler. Genellikle bizi bu hayatı yaşamaktan alıkoyan ise sabah 8 den akşam 8 e kadar çalıştığımız işimiz. Peki bu düzene uyup çalışmak zorunda mıyız ? Sabah 10 da kalkıp 2 saat kahvaltı keyfinden sonra çocuklarımızla vakit geçirdikten sonra günde sadece 3 saat çalışmak yeterli olmaz mı ? Bunların size hayal gibi geldiğini biliyorum ancak bu anlattıklarım oldukça mümkün.

Blog yazarlığı pek çok insan için hobiden ibaret olsa da günümüzde günlük işini bırakıp sadece blog yazarak geçimini sağlayan insanların sayısı da giderek artıyor. Hindistan ve Çin gibi ülkelerde blog yazarlığı ile geçinen insan sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Ülkemizde de hobi bloglarının yanında profesyonel bloglar da boy göstermeye başladı.

Profesyonel blog ne demektir ?

Profesyonel blog hobi maksadından daha önce ekonomik bir amaç güden blogdur. Bu tür bloglar planlar dahilinde kurulur ve rekabet edebilme gücüne sahip olmalıdırlar. Bu tür bloglar belirli bir niş alanda ön plana çıkarak, belirli bir konuda aranan, otorite olmayı hedeflerler ve reklam pastasından pay kapmaya çalışırlar. Bu pay bloglar için azımsanamaz, öyle ki bazı bloglar ayda 40 000 dolar dahi kazanmaktadır. Bunlar adeta para basan bloglardır.

Sponsor Reklamlar

Para kazanan bir blog nasıl hazırlanır ?

Para kazanmak için blog yapacaksanız öncelikle bunun kolay olmayacağını bilmelisiniz. İlk altı ayınız oldukça zorlu geçecektir. Takip eden aylarda ise yukarıda hayalini kurduğumuz hayatı yaşamanız olasıdır.

Para kazanan blog için en önemli unsur konudur. Konusu belli olmayan, hatta daha da daraltırsak, bloğunuzun hangi konuyla ilgili olduğunu en fazla 3 kelimeyle tanımlayamıyor, birkaç cümle kuruyor iseniz o blogdan para kazanmanız daha da zor demektir. Öncelikle bloğunuzun bir konusu olduğundan emin olun. Daha sonra ise bu konunun ekonomik bir değeri olup olmadığını düşünün. En basitinden şu anda bulunduğunuz site iş fikirleri üzerine bir blogdur.  Bir ekonomik değeri vardır yani insanlar buraya reklam vermek isteyebilir. Sizin bir pizzacınız olduğunu ve bayiler bularak kazancınızı arttırmayı planladığınızı düşünelim. Benim siteme reklam verirseniz iş fikirleri ile ilgilenen insanlara yani bayilik almaya sıcak bakacak, başka bir deyişle size para verebilecek insanlara ulaşabilirsiniz. İşte bu sitenin ekonomik değeri burada ortaya çıkar.

Sponsor Reklamlar

Bloğunuzun konusunu belirlerken ikinci en önemli unsur rekabettir.

Rekabet nasıl ölçülür ?

Arama motoruna gidip ( ki bu motor google dır ) potansiyel bloğumun konusunu yazdığımda karşıma rakiplerim çıkar. Bu rakiplerimi geçip geçemeyeceğimi düşünürüm. Bu aşamada onlarca teknik faktör rol oynar ( backlink, pr, domain yaşı vb.. ) ancak en basit olarak içinizde diğerlerini geçebileceğinize dair bir his varsa devam etmenizi tavsiye ederim. Bu aşamadan önce bilgi biriktirmenin faydasını göreceğinizi de asla unutmayın !

Eğer her şey yolundaysa !

O zaman kalkışa geçebiliriz. Bir domain alır, wordpress blog oluştururuz, SEO ( search engine optimization )  nedir öğrenip bunu bloğumuza uygularız. Bütün yazılarımızı SEO ya uygun yazar ve özgünlükten ödün vermemeye çalışırız.

Trafik geldi peki şimdi ne yapmalıyız ?

İnsanlar sitemize gelmeye başladı. Reklam koymak için acele etmemeliyiz. Bloğumuzun biraz daha oturaklı hale gelmesi ve insanların bloğumuzda kendilerini rahat hissetmelerini sağlamalıyız. Trafiğimiz günlük 1000 tekil kişiyi bulduğunda ve dalgalanmalar azaldığında reklamlarımızı itinayla yerleştirmeli ve reklam optimizasyonu nedir öğrenmeliyiz.

Bu yazıda her şey kolay gibi geliyor ancak bu iş gerçekten ince işçilik gerektiriyor. Hata yaparak öğreneceğiniz, tecrübelerinizden tekrar tekrar faydalanacağınız bi iş…

ÖNEMLİ BİLGİ: En yüksek faiz veren bankalar

Kullanıcı Oyları
Oy Verirmisiniz ?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

error: Content is protected !!