Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır 2019

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır 2019
Sponsor Reklamlar

Google Arama Motoru Optimizasyonu

Seo, Türkçe anlamı “Arama Motoru Optimizasyonu” olan “Search Engin Optimization” tanımının baş harflerinden oluşmaktadır. Web sitelerin veya sayfanın, arama motorlarında üstlerde yer alabilmesi için uygulanan hemen hemen her çalışmayı içerir.

Seo’nun öncelikli amacı; açılımı itibariyle, arama motoru optimizasyonu ile, bir sitede var olan bilgi, hizmet veya satışların daha çok hedef kitleye ulaşmasını sağlamaktır.

Sitelerin doğal yollarla elde edemeyecekleri popülariteye, SEO ile doğal gibi görünen metotlar uygulanarak ulaşılır. Sağlanan bu web popülaritesi beraberinde sıralamada artışı da getirmektedir.

Sponsor Reklamlar

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir
Arama Motoru Optimizasyonu Nedir

Peki, web sitelerine nasıl arama motoru optimizasyonu uygulayabiliriz.

Siteye SEO uygulamak için; Seo anlamını öğrenmek ve biraz da olsa yaratıcı olmak, arama motorlarında hedeflenen kelimelerde daha üstlerde çıkabilmesine yeterli olur. Kişiler herhangi bir konuyu arama motorlarında en fazla ne kelimelerle arıyorlarsa, konu başlıklarının o kelimelerle yapılması siteye daha fazla hit çekmeyi sağlayacaktır. Seo nasıl yapılır? sorusu karşısında ise, binlerce madde yazsak yeterli gelmeyecektir. Yine de kısaca aktarmaya çalışalım…

Sponsor Reklamlar

İki temel faktör, arama motorlarında sıralamayı etkiler:

1- On Page Faktör: Sayfalarda yapılacak optimizasyon çalışması ile bizim elimizde olan faktör.

2- Off Page Faktör: Sayfa dışında, bizim elimizde olmayan etken. Sayfaya başka websitelerden verilen linklere bağlı, Pagerank olaak adlandırılan etkendir.

SEO Google arama motorunun yayılması sonucu ortaya çıkmıştır. Günde milyonlarca kişi google da çeşitli aramalar gerçekleştirmekte ve web sitelerine ulaşmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu PDF

Bir örnekle; ikinci el araba almak isteyen kişi googleda “ikinci el araba” veya “ikinci el araba satın al” şeklinde aramalar yapacak ve karşısına çıkan arama sonuçlarından ilk sayfada, özellikle ilk sırada olan sonuca tıklayacak ve konuyla alakalı siteye gidecektir. Bir ihtimal bu adresten bir araba satın alacak ve website sahibi olan kişi de para kazanacaktır. Günde yüzlerce hatta binlerce araba almak isteyen kişi Google da aramalar yapacak ve karşılarına çıkacak ilk sonuçlara tıklayacaktır. Bu nedenden dolayı, arama motorlarında istenilen kelimelerde birinci sıralarda çıkabilmek site sahibi için önemlidir.

Arama Motoru SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, SEO sadece google ve diğer arama motorlarında, doğal aramaların sonucunu etkilemek amacıyla yapılan uygulamalardır. Google Adwords kullanarak tıklama başına ücretler ödeyerek, sponsor şeklinde arama sonucunda çıkan sonuçların optimizasyonu, SEO’nun konularından değildir.

İnternet kullanıcılarının, çoğunlukla başlangıç yeri bir arama motoru ve bu da genellikle googledır. Bir konu araştırmak için, herhangi bir ürün almaya kara vermeden evvel, bir sinema filminin yorumlarına bakmak istediğimizde, hatta aklımıza gelen neredeyse tüm konularda bir arama ile, istediğimize ulaşıyoruz. Hemen karşımıza çıkan arama sonuçları hangi kriterlere istinaden sıralanıyor?

Arama motorunda ilk sıralarda yer alabilmek için bir web sitesinin, Seo çalışmasına başlanmadan önce Googleın algoritmasını anlayabilmek ve gelişmelerini çok yakından takip etmek gerekmektedir. SEO konusunu zor bir çalışma alanı haline getiren de sık sık güncelleniyor olması. Henüz bir sene önce SEO adına çok önem taşıyan optimizasyon yöntemlerinin bir bölümü şu anda ya bütünüyle değerini yitirmiş ya da değeri azalmıştır. Bu sebeple SEO konusu|, düzenli takip ve kendini yenileme gerektiren bir konudur. Google ın algoritmasını ve arama motorlarının çalışma şeklini iyice anladıktan sonra, websitenin, yapılacak projenin ve optimize edilecek kelime veya kelimelerin seviyesine göre bir yol oluşturarak çalışma yapmak gerekir.

Her bir SEO projesinde ilk önce yapılması gereken; anahtar kelime çalışması ve rekabetin analizidir. Anahtar kelime çalışması doğru yapılmayan bir SEO projesi, hiçbir zaman istenilen sonuca ulaşmaz.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır
Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır

İnternetin her alanda hayatımıza etki etmesiyle, arama motorlarının önemini çok daha fazla anlamış oluyoruz. Özellikle Google’ın, hemen hemen tüm internet kullanıcıları tarafından başvurulan bir kılavuz olması nedeniyle, bu farklılık ile beraber arama motorları pazarındaki rekabet de tırmanmıştır. Web sitesi sahipleri için de Google yine öncelikli hedef haline gelmiştir.

Var olan bu çekişme içerisinde yer alan site sahiplerinin bir süre reklam alanlarını tercih etmesiyle elde edilen geri dönüşler, internetin ne kadar önemli bir reklam mecrası olduğunu günden güne ortaya koymuş ve böylece doğal yoldan web sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda bulunmasının sağladığı yarar fark edilmiştir. Bunlara ilaveten, interneti kullanmanın daha bilinçli duruma gelmesiyle, ziyaretçiler kaliteyi göz ardı etmeyerek, sponsor reklam alanlarındaki siteler yerine üst sıradaki siteleri tercih etmeye başlamışlardır. Bu gelişme de website sahiplerini, SEO uygulamaları ile reklam maliyetlerinin yükünden kurtulup, ilk sayfa ve sıralarda çok daha fazla ziyaretçi almanın peşine düşürmüştür. Uygulanacak olan SEO çalışması, bu rekabet içerisinde çeşitli metotlarla desteklenmelidir ve düzgün SEO teknikleri kullanılmasına önem gösterilmelidir.

Bir internet sitesinde; seo , Google ile uyumu ve tasarımı, hatasız şekilde bir araya geldiği takdirde, en büyük ticari merkez haline gelmesi kaçınılmazdır.

ÖNEMLİ BİLGİ: En yüksek faiz veren bankalar 2019

Kullanıcı Oyları
Oy Verirmisiniz ?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır 2019 (1 Yorum)

error: Content is protected !!